úterý 23. července 2013

10 vychytávek v péči o miminko

Pokud máte dost peněz, můžete si dnes pořídit tolik různých věcí, které vám usnadní péči o dítě (nebo to aspoň slibují), až z toho jde hlava kolem. Některé jsou už na první pohled hlouposti, jejichž hlavním cílem je z vás vytáhnout nějakou tu korunu, u jiných váháte, po dalších skočte hned a najdou se i takové kousky, které vypadají nenápadně, ale pak den co den děkujete Bohu, že jste si je koupili. Každému pochopitelně vyhovuje něco jiného, ale dovolím si přidat svou trošku do mlýna a podělit se s vámi o seznam menších či větších vychytávek, které jsem ocenila a oceňuju nejvíc.

1. šátek/nosítko

Osmiměsíční Bertík v Manduce
Několikatýdenní miminko v šátku

Obzvlášť ze začátku jsem si bez nich nedokázala představit život. Podle mne je to jedna z nejlepších investic vůbec. První dva měsíce jsem měla Bertíka v šátku v podstatě pořád, on si spokojeně spinkal a já jsem mohla dělat naprosto cokoli-uklízet a vařit doma, cestovat metrem a tramvají, chodit na procházky... To byly časy! O pozitivech nošení se toho dočtete všude možně spoustu a já to můžu s klidným svědomím podepsat. Jen se přimlouvám za to, abyste vybírali kvalitní ergonomické nosítko, v kterém je dítě čelem k vám a ve správné pozici (např. Manduca, Ergo...).

2. zavinovačka Swaddle me
Malá miminka mají ráda zavinování - ohraničený prostor jim připomíná dělohu, nemohou se rušit pohyby rukou a celkově se krásně uklidní. Takzvané rychlozavinovačky, kterých se tolik prodává, ale nedrží děťátko "spoutané" tak těsně, jak by bylo potřeba, navíc se z nich časem může vykroutit. Swaddle me se jednoduše používá a dítě nemá šanci se z ní dostat. (Teda, půlroční už to možná zvládne, ale tou dobou už jsme Bertíka dávno nezavinovali.)

3. samosterilizační lahvičky MAM
"Samosterilizační" je trošku přehnané tvrzení, ale je fakt, že vyvařování těhle lahviček je o dost jednodušší než u ostatních, které musíte dávat do hrnce s vodou a pak je z něj zas lovit. Systém lahviček MAM umožňuje sterilizaci v mikrovlnce, což jsem vážně ocenila, obzvlášť ze začátku, kdy Bertík jedl asi desetkrát denně. Skvělá věc pro ty, kterým se nepodaří kojit (jako například mě). Když už musíte neustále připravovat UM a starat se o všechno to harampádí, které je k tomu potřeba, tak ať je s tím co nejmíň práce!

 4. šňůrka na dudlík
Maličkost, která dost pomáhá-v kočárku nebo autosedačce nemusíte dudlík lovit kdoví odkud, když si vezmete dítě do náručí, nebojíte se, že mu cumel spadne na zem.
Je jen otázka času, kdy dudlík skočí tam, kde nemá
5. bambucké máslo
Nejuniverzálnější kosmetický přípravek, který znám. Mazala jsem s ním Bertíkovi tváře, když venku mrzlo nebo foukalo, hodí se na různé oděrky, ekzémy, škrábance, používala jsem ho i na promašťování jizvy po císaři. To 50ml balení  vydrží nejspíš věky-používám ho od Albertova narození a pořád ho aspoň dvě třetiny zbývají. Navíc to je čistě přírodní produkt.

6. fixační pruhy na tričko
Tuhle věcičku jsem objevila teprve nedávno a nemůžu si ji vynachválit. Díky ní můžu Bertíkovi oblékat nejen body, ale i trika, takže se mu rázem rozšířil šatník:). Drží tričko na břiše ikdyž se po něm dítě plazí. Doporučuju!

7. kukla
Klasické čepice se můžou jít vycpat. Kukly jsou lepší ve všech ohledech. Dítko si je nesudá, není potřeba vázat pod bradou žádné šňůrky, které se pak často zařezávají, snadno se oblékají, kryjí i tváře a krk, takže jsou výborné taky na nošení v šátku nebo Manduce. Dalším plusem je, že se často vyrábí z různých super-termo materiálů (merino vlna apod.).

8. látkové pleny
Mají mnoho příznivců, odpůrců i těch, kteří si na ně "netroufají". Ovšem ekologický i ekonomický přínos není zanedbatelný, navíc jsou k dětské pokožce šetrné (Bertík se v nich nikdy neoprudil, zato když jsme byli v nemocnici a používali tam jen papírové, za tři dny už měl zadek červený). Na první přibližně dva měsíce se nám nejvíc osvědčily třicet let staré klasické čtvercovky, pak už jsme začali používat různé kalhotkové plenky. Druhů je nepřeberné množství, my jsme vyzkoušeli asi patnáct různých značek. Nejvíc se ujaly Haipa daipa (pleny i svrchní kalhotky), Anawy (měli jsme novorozeneckou velikost a nebyla velká ani na 2,6kg prcka), Tots bots nebo Ella´s house.

9. pratelná přebalovací podložka
Velice jednoduše jsem si ji sama ušila, tak si ji taky sama pochválím:). Obzvlášť ze začátku se téměř každé rozbalení rovnalo počůrání podložky, takže za jednorázové bych se nedoplatila. Látková podložka se hodí na cesty i na větrání doma. Dá se koupit a nebo snadno vyrobit-stačít k sobě sešít dva kusy látky, z nichž jeden je nepromokavý (tzv. PUL) a druhý nějaký příjemný na dotyk (já jsem použila bambusový aksamit).


10. dávkovač umělého mléka a termoska
Bez těchto dvou věcí bych byla první měsíce nucena nezdržovat se venku déle než dvě až tři hodiny mezi krmením. Takhle stačilo do termosky dát převařenou vodu (o pár stupňů teplejší než má být), do dávkovače si odměřit mléko, vzít lahvičku a hurá ven!

Žádné komentáře:

Okomentovat