úterý 20. srpna 2013

Pojednání o látkových plenkách

Ještě dřív, než jsem vůbec otěhotněla, jsem měla jasno v tom, že pro na své dítě chci používat látkové pleny. Bertík nepatří k těm, jejichž zadek neviděl pampersku ani z okýnka vlaku, naopak si myslím, že papírové plíny mají své opodstatnění, takže za měsíc až dva obvykle jeden balík spotřebujeme. Rozhodně se najdou povolanější a důslednější uživatelé látkovek, ale po tom roce už snad taky nejsem úplný amatér a můžu se podělit o své zkušenosti.
Proč látkové pleny?
O důvodech, proč balit své dítě do bavlny (nebo bambusu, konopí...) se toho na internetu dočtete spoustu. Pro mě bylo zásadních několik hledisek. Na prvním místě je ekologie-jedno dítě prý spotřebuje tunu jednorázových plen, které se rozkládají až 400 let (nebo se spálí, což taky není pro životní prostředí žádné terno). I látkové pleny se musí vyrobit a potom prát (=spotřeba energie a vody), ale rozhodně je to šetrnější. Neméně významným hlediskem jsou finance. Podle mých nepřesných propočtů vyjde jedno dítě v papírovkách a látkovkách přibližně nastejno, s každým dalším potomkem se ale látkovky čím dál víc vyplatí. Navíc, pokud někoho skutečně tíží nedostatek peněz, může si pořídit jen obyčejné čtvercovky a pár svrchňáčků, což je bezkonkurenčně nejlevnější už při jednom jediném dítěti. Dalším faktorem je zdraví. Z látkových plen se Bertík neoprudil nikdy, s papírovými (pokud je používám v kuse delší dobu) už bývá problém. Selským rozumem jistě každý přijde na to, že bavlna (či jiná látka, navíc často bio) asi bude pro kůži příjemnější než kdovíčím napuštěné jednorázovky. Posledním, trochu malicherným nicméně pro ženu důležitým, důvodem jsou všechny ty krásné barvy a vzory, které se na látkových plenkách dají najít:)
Jak se v tom vyznat?
Vybíráním plenkové výbavičky jsem strávila mnoho hodin. Nabídka je neskutečně široká a těch druhů, střihů, značek a velikostí existuje tolik, že se v tom můžete velice úspěšně ztratit. O tom, co všechno je k mání se rozepisovat nebudu, to si každý snadno najde sám. Spíš poskytnu ujištění, že z těch asi patnácti typů, které jsme vyzkoušeli, nebyly vyloženě špatné žádné, takže není třeba se s výběrem zas tak moc stresovat. Nám se na první dva měsíce osvědčily klasické české čtverce složené na novorozenecký sklad a na noc nejmenší Anawy. Pak už Bertík dorostl do jednovelikostních Pastelek od Haipa daipa a ty používáme na noc do teď (časem jsem k nim akorát přidala savé vložky, které jsem ušila ze tří vrstev bambusovo-konopného českého flísu a doplnila separační vložkou). Přes den jsou teď naše nejoblíbenější Flexitot od Tots Bots a konopné Bum Slender od Ella´s house. Svrchňáčky můžu doporučit opět Haipa daipa.
Co všechno budete potřebovat?
Kromě vybraných plen a svrchních kalhotek se hodí sponka Snappi (k upevnění čtvercovek nebo plen bez vlastního zapínání), separační vložky, které udrží zadek v suchu, což je fajn hlavně v noci (stačí rozstříhat fleece na kusy cca 35x13cm) a časem, jak začně  miminko víc čůrat, i nějaké vkládací plenky. Nutností je pak koš s víkem, do kterého budete dávat použité plenky (není potřeba speciální kyblík na pleny, stačí IKEA). Na cesty je dobré mít pytlík z nepropustné látky (tzv. PUL-stejný materiál, jaký se používá na svrchní kalhotky), do kterého budete dávat použité kousky. Takovou taštičku si můžete buď koupit nebo za pár minut spíchnout sami. Pračka a místo k sušení (ideálně venku) je samozřejmostí.
Jak se o plenky starat?
Použité pleny házíme do koše s víkem, který je asi do dvou třetin naplněný vodou s trochou octa (kvůli dezinfekci) a pár kapkami esenciálního oleje (je příjemné, když po otevření  člověka nepraští přes nos "vůně" plín, ale třeba tee trea). Najdou se i zastánci tzv. skladování na sucho, tedy bez vody-taky jsme to zkusili, ale zápach byl příliš koncentrovaný. Až se koš naplní, tj. asi každé dva dny, natáhnu gumové rukavice a naházím pleny do pračky. Dám prášek (používáme Batole), místo aviváže ocet a vyperu na 60° s předpírkou (odstřeďování na 800 otáček). Obvykle plenky tahám z pračky dokonale čisté, někdy zůstanou lehce flekaté, ale sluníčko vybělí úplně všechno; útlocitné povahy můžou obzvlášť znečištěné pleny předeprat v ruce žlučovým mýdlem. Po uschnutí se nic nežehlí (jupí!), ačkoli u čtvercovek to není na škodu.
Co ještě říct k látkovým plenám?
Především, není to žádná věda, jak by se mohlo zdát a pokud o nich uvažujete, nenechte se odradit obavami z toho, že to bude moc složité, pracné nebo nefunkční. Pro začátek si kupte spíš víc různých druhů a teprve až zjistíte, co vám vyhovuje nejvíc, rozšiřte arzenál. Jako pohodlně dostačující množství se nám ukázalo 25 kusů kalhotkových plen a troje svrchňáčky. Hurá do toho!

Žádné komentáře:

Okomentovat