pátek 20. září 2013

10 vychytávek v péči o odrostlé mimino

Jak potomek roste, některé věci se stávají nepotřebnými a u jiných zjistíte, že se bez nich neobejdete, ačkoli jste o jejich existenci před pár týdny neměli ani tušení. Předkládám seznam toho, co považuju pro život s ročním dítětem za důležité, užitečné nebo příjemné.

1. krosna na nošení dětí
Přestože jsem velký příznivce ergonomických nosítek a šátků, musím uznat, že jsou situace, kdy se krosna hodí víc. My jsme ji naplno využili v létě na dovolené v Krkonoších. Krosna má tu výhodu, že je konstruovaná jako kasický batoh, nemáte tedy dítě přímo nalepené na zádech/břiše jako v Manduce. To oceníte zejména při delších výletech v teplém počasí, protože se nebudete tolik vzájemně zahřívat. Z krosny navíc dítě líp vidí a má v ní větší možnost pohybu. Dalším plusem je úložný prostor, do kterého v pohodě nacpete všechno dětské příslušenství. Měli jsme půjčenou krosnu Deuter Kid Comfort III a ani nosiči ani nošenec si na ni nemůžou stěžovat.

2. kožené capáčky
Bertíkovy botky

Jakmile se dítě začne stavět, vyžaduje, aby mu to bylo umožněno i venku. Opírat se o kočárek, zábradlí, plot nebo lavičku a dělat nesmělé (a brzy taky smělé) úkroky je ohromá zábava. Pokud není zima nebo mokro, daleko líp než klasické boty, které nohu dost omezují v pohybu, poslouží kožené capáčky. Jsou měkké a poddajné, ale přecejen nožky chrání před chladem a špínou líp než ponožky. Na zimu mám v plánu je využívat doma místo bačkor (ted´ Bertík nosí jen punčocháče nebo ponožky).

3. korýtko
IKEA sada-korýtko, miska, hrnek a lžička za pár kaček
Ano, je to nechutné a ano, je to nevyhnutelné. Až donedávna jsem nad korýtky ohrnovala nos a vystačili jsme si s froté bryndáky (IKEA se svým balíkem pěti bílých bryndáčků s barevným okrajem za 99Kč jednoznačně vítězí). Jenže když má Bertík náladu na pokusy o samo-krmení, je potřeba nasadit těžší kalibr. A opět boduje IKEA, která prodává opravdové korýtko, ne jenom bryndák s kapsou, která nic moc nezachytí.

4. pudink Babydream
Batole by prý mělo za den vypít půl litru mléka nebo sníst odpovídající množství mléčných výrobků. Bertík má svou denní dávku bohatě pokrytou ranním UM, odpoledním jogurtem a večerní kaší. Obzvláš't jogurt je u něj ve velké oblibě. Jenže při různých výletech někdy není možnost ho koupit, případně ho nechci celý den nosit s sebou, aby se nezkazil. V takových případech vezmu zavděk pudinkem, který se dá koupit do zásoby a nic se mu nestane, ani když je od rána v batohu. Daleko sympatičtější, než různé Nestlé a podobné značky, jejichž složení není žádná sláva a navíc balení čtyř kelímků po 100g stojí kolem 70Kč, mi je puding Babydream (privátní značka drogerie Rossman), který obsahuje jen to nejnutnější a stojí férových 35Kč.

5. Calgel
Zuby jsou prevíti. Bolí ještě dřív, než jsou vůbec vidět. Bertík to snáší docela statečně, ale přecejen si v kritických dnech rád zanaříká a zakňourá. Pak nastupuje na scénu Calgel, který aspoň na chvíli vždycky pomůže. Těžko říct, jestli jde o placebo efekt, sladkou chuť nebo účinnou látku, hlavní je, že to funguje.

6. zarážky na dveře, šuplíky a další bezpečnostní maličkosti
Jakmile dítě objeví šuplíky, skříně a dveře, má postaráno nejen o zábavu, ale taky o přiskříplé prstíky. Pak přijdou vhod různá udělátka, která po dobu, než zjistí, že tam ty prsty fakt nemá strkat a zavírat si je, eliminují ty nejhorší úrazy. Nemyslím si, že je rozumné obalit dítě i celý byt bublinkovou fólií - naopak, pokud si ty ruce párkrát někde nepřivře, nepochopí, jak na to. Na druhou stranu, omezit množství slziček je všestranně prospěšné.

7. široká postel
Asi jen málo rodičů si nikdy nebere dítě k sobě do postele. Co si budeme nalhávat, je to rychlejší a jednodušší než ho utěšovat v jeho vlastní postýlce. Dokud se miminko moc nehýbe, je to opravdu roztomilá záležitost, ale jakmile začne v posteli cestovat a kopat kolem sebe, už to přestává být tak příjemné. Naštěstí pro mě, Bertík v noci zásadně útočí na mého muže a zabírá si jeho polštář (chudák manžel pak spí v poličce, kterou máme vedle postele). Došli jsme k závěru, že 160cm šířky stačí pro dva lidi, ale pro tři a časem třeba pro čtyři už ne. Takže po Vánocích rozbijeme prasátko (pokud v něm něco bude) a půjdeme vybírat co nejširší postel.

8. netekoucí hrneček
Nuby-první hrneček, který Bertík vzal na milost

Od hrnečku pro malé dítě chci dvě věci - aby byl tak zkonstruovaný, že ho mimino přijme a aby netekl. Vyzkoušela jsem několik typů a nejvíc se nám osvědčily dva: do začátku Nuby z DM se silikonovým vrškem a později kouzelný hrneček od Aventu. U nových hrnečků většinou Bertík ze začátku nechápe, jak z nich pít, takže na den dva z něj vždycky vyndám ten netekoucí systém, Albert zjistí, že se z toho může napít a pak už je používá v pohodě.

9. overal bez ťapek
Pro lezoucí, stoupající si a chodící dítko rozhodně nejpraktičtější druh nočního úboru. Klasická dvoudílná pyžama jsou pro takhle malé dítě čiré bláznovství, protože se obvykle během chvíle odkope a cestuje po posteli tak urputně, že by spalo s holými zády. Miminkovské overaly s ťapkami se zase shrnují na nohách, když se drobek vzbudí a začne rejdit. Overal bez tlapiček a ponožky se proto ukázaly jako nejlepší kombinace.

10. pravidelné hlídání
Mary Poppins, to je ta pravá paní na hlídání

Každá matka si potřebuje aspoň na chvíli občas odpočinout. Svěřovat potomka různým kamarádkám je sice fajn, protože je to obvykle baví (aspoň ty bezdětné), jenže mívají většinou i jiné věci na práci než hlídat mimino. Navíc tři dny strávit vyjednáváním a domlouváním, kdy a kde a na jak dlouho se ho ujme, aby pak člověk měl dvě hodiny pro sebe, je dost neefektivní. Proto je opravdu k nezaplacení mít k dispozici ochotnou babičku nebo paní na hlídání, která přichází pravidelně, takže odpadá zdlouhavé domlouvání a je možné si i něco naplánovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat