středa 4. března 2015

Dva a půl

Bertíkovi už je dva a půl roku. Vzhledem k tomu, že ho denodenně vidím vedle Prokopa, zdá se mi hrozně velký a dospělý. Když pak výjimečně jdu do nějakého dětského kolektivu jen s ním, jsem vždycky překvapená, jak je vlastně ještě pořád malý.
Dělá velké pokroky v mluvení. Výslovnost stále není nic moc (obvykle mu rozumím jen já, někdy i manžel), ale rozšiřuje si slovní zásobu a zlepšuje se ve větné stavbě. Většinou o sobě mluví ve třetí osobě, docela často už ale používá i první. Druhou osobu ještě nezaregistroval, zato někdy říká, co děláme my.
Má rád hudbu a písničky. Nejoblíbenější jsou Já mám koně, vraný koně; Běží liška k táboru a Táto, mámo, v komoře je myš. Často si během dne prozpěvuje-většinou něco nesrozumitelného, ale občas poznám, že je to třeba Kočka leze dírou.
Prozná skoro všechna písmena. Tedy, umí ke každému říct nějaké slovo, které na to písmeno začíná. Některá tvarově podobná se mu pletou-např. D-O, J-L apod. Docela dobře počítá a poznává číslice do pěti, dál už se ztrácí.
U hraček většinou moc dlouho nevydrží, ale hodně ho baví knížky. Buď si je nechá předčítat nebo si je sám prohlíží. Nejradši má všechny o Krtkovi, pohádky, kde místo některých slov jsou obrázky (vede jednoznačně Budulínek, kromě něj čteme ještě Hrnečku, vař a O veliké řepě), různé knížky o vlacích, všechno o Peppě nebo Bibli na dobrou noc. V encyklopedii si prohlížíme trávicí ústrojí, měsíc a celou sluneční soustavu nebo hospodářská zvířata.
Pořád miluje světla ve všech podobách a vyžaduje, aby se podílel na  veškerých změnách osvětlení, jinak spustí strašný brek ("Táta zhasnul. Bertík zhasne!").
Sní prakticky všechno, co před něj položíme, z čehož máme velkou radost. Když mu něco obzvlášť chutná, přehnaně se olizuje a dlouho spokojeně mručí "mmmm". Naposledy se s velkým úspěchem setkalo arašídové máslo ("mmm...máslo...mmm...dobrý").
Je hodně přítulný a mazlivý, hladí a pusinkuje mě, muže i Prokopa, umí moc hezky dávat najevo, že nás má rád :)

Žádné komentáře:

Okomentovat