úterý 2. srpna 2016

Metro, tramvaj a máma slepička

Dětská fantazie nezná mezí. A to mě strašně baví. Bertík se dostal do stádia, kdy dokáže neuvěřitelně dlouho vyprávět a žít své vymyšlené příběhy a já nestačím žasnout. Po mašinkách a nejrůznějších variacích na Krtka jsou teď nejoblíbenějšími náměty metro, tramvaje, ale taky třeba život mámy slepičky. To poslední bylo fakt zábavné, protože jak se příběh formoval dál a dál, vyplynulo z něj, že si vlastně hraje na mě a na to, co (podle něj) celé dny dělám. Nejdřív máma slepička jela s malým kuřátkem plošinou z metra (později se plošina rozbila a máma slepička měla problém), pak nakoupila v Tescu, vyzvedla straší kuřátko ze školky, odvedla obě kuřátka k babičce a dědovi, dala si kafe a šla jezdit do autoškoly. Další dny si máma slepička buď někde dávala kafe nebo jezdila autem nebo svěřovala kuřátka babičce a dědovi. Zdá se mi, že máma slepička má celkem pohodu :). Ještě později dostal táta kohout neštovice a musel zůstat doma, takže máma slepička řídila auto (už má řidičák, což jí zavidím) a hlavně si pořád dávala kafe. (Na rozdíl od mámy slepičky kafe piju tak dvakrát za týden, kluky mi někdo hlídá 0-2x týdně a znám i jinou zábavu než jezdit metrem/ autem a nakupovat. To jen pro pořádek.)
Hra na metro obvykle spočívá v tom, že Bertík běhá po bytě, vykřikuje, že je metro A a hlásí stanice. Aby to nebylo tak jednoduché, občas se metro rozbije a někdy dokonce jsou všechny opravny na Béčku, takže se ani nemůže opravit. V takových situacích se pak složí na zem a skučí a skučí.
Když je Bertík tramvaj, je to ještě zajímavější. Nejdřív mě informuje o tom, jakou má barvu a číslo, pak chodí po zastávkách (pamatuje si šest po sobě jdoucích zastávek ve správném pořadí) a potom se začnou dít věci. Tramvaj se totiž musí narodit z bříška velké mámy tramvaje. To znamená, že Bertík leze po čtyřech a stěžuje si, že je to hodně "dlouhá díra" a že je tam "moc trubek". (O porodu jsme se bavili, ale o tom přirozeném jen zběžně, protože Bertíka hlavně zajímalo, jak se narodil on, takže má víc znalostí o císařském řezu. Kde vzal tyhle informace, mi není moc jasné.) Když už se konečně narodí, tak pak čeká, až se narodí taky další tramvaje. Někdy si i vezme brýle, aby je mohla líp vyhlížet. Když už jsou všechny tři nebo čtyři na světě, tramvaj Bertík roste, začne chodit do školky, do školy a občas to dotáhne až na vysokou. Potom se odstěhuje od mámy tramvaje, začne pracovat a pořídí si malé tramvajky. Nic ale není tak idylické, dneska večer totiž tramvaj (zřejmě neprávem) zavřeli do vězení, Dali jí tam špunt a ona tam musela být celou noc. Potmě. Bylo to tam jako v pytli. Pak ale vzala kladívko a vězení zbourala, takže z něj zbyly jen malé kousíčky papíru a lepenky a mříží. Tramvaj se nejspíš na ten nepořádek nemohla koukat, tak si půjčila robotický vysavač (jasná inspirace od mých rodičů, kteří ho mají) a šla to uklidit.
Musím k tomu všemu ještě dodat, že Bertík ani k jedné ze svých her/příběhů nepotřebuje vůbec žádné pomůcky, stačí mu jen jeho fantazie. A důsledně dodržuje to, že když je tramvaj, mluví o sobě v ženském rodě, když metro, tak ve středním atd. Zabaví se klidně na hodinu, ovšem vyžaduje, abych všechno vnímala, komentovala a patřičně žasla/divila se/bála se/byla pobouřená apod. A já to dělám ráda. Ikdyž mě z toho celodenního přívalu slov už pěkně bolí hlava.


3 komentáře:

 1. Kluk zajímající se o genderově běžné předměty, (metro, tramvaj), popisující porod. To je jasný emancipovaný chlap. Myslím, že o partnerky nebude mít nouzi. :D
  Mimochodem na Váš blog chodím již dlouho a moc ráda. Vaše láska k dětem na mě dýchá z každého článku, (a ano, i z těch ovlivněných únavou či počátečním zmatkem - to když se narodil Prokop). Jen bych Vám doporučovala změnit působiště - adresa www.jsemfajnmama.blogspot.com by byla trefnější. :)

  Mějte krásné dny, ať se vám daří!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, moc děkuju za pochvalu, úplně se červenám :)
   Bertík je emancipovaný dost, dokonce jsme spolu už řešili i menstruaci (nějak na to přišla řeč...) a vzal to úplně přirozeně s tou dětskou lehkostí - položil mi pár doplňujících otázek, řekl spokojené"hm" a dál pokračoval v probíraní pražské MHD ;)

   Vymazat